Policjanci ze Sławna i Darłowa wychodzą z założenia, że nie ma co kusić losu i zamontowali w swoich komisariatach alkomaty, z których niepewni swego stanu kierowcy, mogą korzystać anonimowo przez 24 godziny na dobę. Według kierowców to doskonały pomysł. 

Alkomat na komendzie w Sławnie. Fot. Policja Sławno

Alkomat na komendzie w Sławnie. Fot. Policja Sławno

Sławieńska Policja otrzymała dwa nowe urządzenia AlcoBlow. Są to bezkontaktowe mierniki używane do wstępnej kontroli stanu trzeźwości najczęściej kierujących. AlcoBlow zainstalowane zostały w korytarzach przed stanowiskami dyżurnych w Komendzie Powiatowej Policji w Sławnie i w Komisariacie Policji w Darłowie.

Urządzenia są prostymi miernikami pozwalającymi samodzielnie, szybko i bezbłędnie stwierdzać obecność alkoholu. Dzięki nim badanie potrwa kilka sekund.

 

Przy AlcoBlow znajduje się szczegółowa instrukcja obsługi. Ich użycie jest bardzo proste. Urządzenia nie posiadają ustników. W celu dokonania pomiaru należy włączyć urządzenie poprzez naciśnięcie przycisku ON/OF. Należy poczekać kilka sekund, po potrójnym sygnale zapalą się dwie diody.  Gdy dioda z napisem WAIT zmieni się z czerwonej na zieloną oznaczało będzie, że AlcoBlow jest gotowy do użycia.

Przez otwór pomiarowy z odległości 1,0 – 2,5 cm przez około 5 sekund wdmuchnąć miarowo powietrze. Jeśli pomiar przeprowadzony zostanie prawidłowo na urządzeniu zapali się odpowiednia dioda. Czerwona oznaczała będzie, że osoba badana znajduje się jeszcze pod działaniem alkoholu, zielona natomiast, że badany jest trzeźwy.

Urządzenie nie pokazuje, jaką ilość alkoholu posiadamy w organizmie.

AlcoBlow są urządzeniami ogólnodostępnymi i anonimowo będzie można z nich korzystać 24 godziny na dobę, bez udziału policjantów.

Udostępnij.