Baza Tarczy Antyrakietowej na Hawajach - w tle lecąca rakieta / fot. http://www.mda.mil

Baza Tarczy Antyrakietowej na Hawajach – w tle lecąca rakieta / fot. http://www.mda.mil

Amerykanie przetestowali działanie tarczy antyrakietowej w wersji lądowej. Wystrzelili pocisk z lądowej wyrzutni z bazy testowej na Hawajach. Rakiety Standard Missile-3 w wersji Block IB odpalano do tej pory z pokładów okrętów amerykańskiej marynarki US Navy.

Odpalenie rakiety / fot. http://www.mda.mil

Odpalenie rakiety / fot. http://www.mda.mil

Podobna instalacja ma stanąć do 2018 roku w Redzikowie. Jak informuje Departament Obrony USA, podczas testu sprawdzano kilka ważnych elementów lądowej wersji systemu obrony balistycznej Aegis Ashore. Chodzi o śledzenie przestrzeni powietrznej, sa­mo odpalenie rakiety i jej lot. Również wykrywanie zagrożenia, kierunku, z którego pochodzi oraz trafienie w cel. Ale w tym wypadku był on symulowany przez komputery.

Jeszcze w tym roku MDA, czyli Agencja Obrony Antybalistycznej i US Navy będą sprawdzać działanie tarczy dwukrotnie. Z tą tylko różnicą, że rakiety SM-3 Block IB będą miały za zadanie trafić już w realny, a nie imitowany cel.

System amerykańskiej tarczy antyrakietowej to próba zabezpieczenia się przed atakiem rakietowym na Stany Zjednoczone Ameryki Północnej np. ze stro­ny Iranu czy Korei Północnej. Raczej nie uchroni nas przed atakiem rakietowym z wschodu. Cześć z elementów tego systemu będzie rozlokowana w Europie. Już jest budowana baza w Deveselu w Rumunii. Powstanie w 2015 roku. Będą w niej umieszczone testowane rakiety SM-3 Block IB.

Test rakiety Standard Missile-3 w wersji Block IB

W Redzikowie mają być rozmieszczone nowocześniejsze rakiety SM-3 Block IIB. Są jednak jeszcze w fazie projektowania. Pierwsze prace rozpoczną się wiosną 2015 roku. W 2017 roku dotrą elementy wieży radarowej i wyrzutnie rakiet. W 2018 baza ma mieć gotowość bojową. Redzikowo wtedy zapewne zostanie wpisane na listę celów.

[poll id=”15″]
Udostępnij.