plakat-zb-2014-pion

Żywa Biblioteka to projekt antydyskryminacyjny, w trakcie którego lokalnej społeczności wypożycza się „Żywy Księgozbiór” osoby ze środowisk, które mogą być postrzegane stereotypowo, a przez to dyskryminowane. Druga edycja tej akcji, nad którą objęliśmy patronat medialny, rusza już we wtorek 6 maja.

Do ostatniej chwili nasz księgozbiór był „otwarty”, dzisiaj rano pojawił się zupełnie nowy tytuł. Do zespołu doszedł rodzic niepełnosprawnego dziecka. Potrzebę rozmowy z taką osobą zgłaszała nam już młodzież w trakcie prelekcji prowadzonych od początku kwietnia. Wśród tytułów książek znajdują się m. in.: ateista, aktywista, ofiara przemocy domowej, buddysta, katolik, gej, punk, osoba na wózku inwalidzkim, osoba ze schizofrenią, feministka, aktywna 50 +, weganka. 18 tytułów, 18 historii, 18 wspaniałych osób i 18 stereotypów, z którymi chcieliśmy powalczyć przez rozmowę i bezpośredni kontakt. Jestem dumna ze swoich Żywych Książek, z ich odwagi i otwartości, wiele z tytułów mogę nazwać przyjaciółmi i każdej z nich chciałabym podziękować  za zaufanie, jakim mnie obdarzyli. – opisuje tą akcję Katarzyna Odrowska – koordynatorka słupskiej Żywej Biblioteki.

plakat-zb-2014-RGB-100dpiTegoroczną edycję otwiera swap party w klubie Domówka (6 maja, godz. 19:00). Każdy kto przyjdzie będzie miał okazję wysłuchać jednej z baśni z 1001 nocy opowiedzianej za pomocą teatru Kamishibai (japoński teatr ilustracji). Wielokulturowość jest jednym z elementów poruszanych w tego typu akcjach, do tego „bajarką” jest Żywa Książka. W środę (7 maja, godz.18:00) w czytelni głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się koncert, w czasie którego organizatorzy postanowili wymieszać gatunki muzyczne prezentując talenty zespołu Biblioteki. Będzie można usłyszeć hymn „Inny człowiek” stworzony specjalnie na tę akcję przez Grzegorza Chwieduka oraz Tadeusza Picza (tekst dostępny jest na fanpage’u https://www.facebook.com/ZywaBibliotekaSlupsk ) Wśród muzyków, którzy wystąpią tego wieczoru pojawi się też na scenie Anna Sójkowska, będąca jedną z niewielu osób w Polsce grających na thereminie.

Kolejny dzień (8 maja, godz.18:00) to debata, uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie: Czy słupszczanie są tolerancyjni? Moderatorem dyskusji będzie Piotr Rachwalski, prezes Stowarzyszenia Aktywne Pomorze, członek zespołu Żywej Biblioteki.

Weekend to z kolei koncerty rockowe i punkrockowe. W trakcie Otwartej Sceny Słupskiego Ośrodka Kultury wystąpią zespoły Glarepoint oraz Black Balloon (9 maja, godz.19:00). Na after party zaprosi nas z kolei Klub Domówka i tam czeka nas trochę cięższe brzmienie Trójmiejskiej kapeli Social Cancer.

I najważniejsze, każdy kto będzie miał ochotę sprawdzić ile wspólnego z rzeczywistością mają stereotypy będzie mógł wypożyczyć Żywe Książki w dniach 9-10 maja między godziną 11:00 a 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Z krótką przerwą na obiad (14:00-15:00), gdyż literatura jakże piękna jest przede wszystkim żywa.

Harmonogram słupskiej Żywej Biblioteki

  • 6 maja godz. 19:00; Social Club Domówka; „Baśnie z 1001 nocy” – wielokulturowość w baśniach -Teatr Kamishibai Bajoczka
  • 7 maja godz. 18:00; Czytelnia Główna MBP – koncert inaugurujący akcję Żywa Biblioteka Słupsk
  • 8 maja godz. 18:00; Multimedia – debata ph. „Czy słupszczanie są tolerancyjni?”
  • 9 maja godz. 19:00; Słupski Ośrodek Kultury – Black Baloon; Glarepoint – Otwarta Scena SOK
  • 9-10 maja godz. 11:00-17:00 – rozmowy z żywym księgozbiorem – Multimedia; Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej
  • 10 maja 20:00 After Party w Domówce – występ kapeli punkowej – Social Cancer

Akcję organizuje Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oddział Słupsk, przy udziale Miejskiej Biblioteki Publicznej i finansowania Miasta Słupska. Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

GRYF24.pl jest jednym z patronów medialnych tej akcji.

 

 

Udostępnij.