Zeszłoroczny kongres fot. PKO

Zeszłoroczny kongres fot. PKO

12 kwietnia 2014 roku (sobota) w Gdańsku odbędzie się VII Pomorski Kongres Obywatelski. W ramach Kongresu także Pomorskie Forum Organizacji Społecznych. Wśród wyróżnionych zaproszeniem organizacji jest słupskie stowarzyszenie AKTYWNE POMORZE. Dziś przedstawiamy II część programu Kongresu. Kliknij i przeczytaj I część.

Organizowany w Sali Politechniki Gdańskiej Kongres stanowi płaszczyznę wymiany myśli, emocji, informacji i pomysłów między różnymi środowiskami i pokoleniami. Jego celem jest otwarta, pozbawiona uprzedzeń i możliwie empatyczna debata publiczna, oparta na wzajemnym szacunku i dialogu. Kongres ma też za zadanie inspirować i motywować do oddolnych działań obywatelskich.

Więcej o kongresie pisaliśmy tu: Kliknij i przeczytaj

W Kongresach do tej pory wzięło udział ponad pół tysiąca panelistów – autorytetów różnych dziedzin życia społecznego i gospodarczego z kraju i ze świata. Podczas tegorocznego kongresu wystąpi ponad 100 mówców.

– Od niemal 10 lat Kongres Obywatelski stanowi płaszczyznę wymiany myśli, emocji, wiedzy i pomysłów między różnymi środowiskami i pokoleniami – komentuje dla portalu Gryf24.pl dr Jan Szomburg – Prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową – inicjator Kongresu Obywatelskiego – Do tej pory w Kongresach wzięło udział ponad dziesięć tysięcy osób. Mimo różnic w poglądach, sposobie myślenia, statusie społecznym czy wieku potrafimy się ze sobą „dobrze spotkać” – z szacunkiem i życzliwością słuchać się nawzajem, dyskutować i cieszyć się z samego faktu bycia naprawdę „razem”.

Hasłem tegorocznego Kongresu jest „Energia Pomorzan – skąd ją czerpać i jak z niej korzystać?”

Dziś przedstawiamy II część programu Kongresu, pierwsza część tu: Kliknij i przeczytaj I część

Sesja V: Ulica, dzielnica, miejscowość – lokalna tożsamość jako źródło społecznej energii Pomorzan.

Wśród prelegentów tej części są m.in.: Ewa Kowalska, animatorka działań społecznych, autorka portalu iBedeker, Jowita Twardowska, Dyrektor ds. Komunikacji i CSR Grupy LOTOS S.A., Aleksandra Mróz-Wykusz, Prezes Fundacji Zmian Społecznych „Kreatywni” oraz Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

– Dobra energia między mieszkańcami wyzwala się w najprostszych sytuacjach. Musimy się po prostu polubić – uśmiechnąć się do siebie, porozmawiać, zrobić coś razem. – komentuje Piotr Wołkowiński, niezależny konsultant międzynarodowy.

Sesja VI: Wielokulturowe Pomorze – inspiracje, kompetencje, etosy.

Wśród prelegentów są m.in.: Tadeusz Aziewicz, Poseł na Sejm RP, Mirosław Harasym, Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce, Koło w Bytowie, dr Michał Kargul, Wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Marta Siciarek, Prezes Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.

Trzeba stworzyć warunki do tego, by różne mniejszości mogły się spotkać i zintegrować. To zadanie większości – czyli nas – komentuje Marta Siciarek, Prezes Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

Sesja VII:Internet – wyzwalacz czy tłumik energii młodego pokolenia – debata młodych.

 Dyskusję poprowadzą: dr Krzysztof Stachura, socjolog Internetu, Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Piotr Czerski, pisarz, felietonista, współzałożyciel zespołu Towary Zastępcze, autor tekstu „My, dzieci sieci”.

Celem rozmowy w trakcie sesji ma być krytyczny namysł nad tym, jak młodzi ludzie katalizują dziś energię za pośrednictwem nowych technologii komunikacyjnych – w jaki sposób i w jakim kierunku nowe media, przede wszystkim Internet, przyczyniają się do kierunkowania aktywności i działania.

Podczas sesji odbędzie się debata młodych, w wykonaniu uczestników warsztatów „Sztuka debatowania”, które odbyły się 15 i 22 marca w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową.

Młodzi nie wyobrażają sobie życia bez Internetu, można ich nazwać „cyfrowymi tubylcami”. Z perspektywy komunikacji Internet sprawia, że ludzie o takiej mentalności są bardziej chętni do dyskusji. Co zrobić, by tę aktywność przenieść z sieci w świat realny?Natalia Hatalska, blogerka, ekspert w dziedzinie komunikacji, wykładowca akademicki.

W panelu dyskusyjnym odpowiedzi na pytanie „Jak wyzwolić energię indywidualną i zbiorową?” udzielą: Robert Firmhofer, Dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Ewa Kowalska, iBedeker, animatorka działań społecznych, Paweł Olechnowicz, Prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A., Małgorzata Kotłowska, Prezes Stowarzyszenia „Loko-motywa” z Czarnej Dąbrówki, dr Paweł Fortuna, psycholog społeczny, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Elżbieta Benkowska, młoda reżyserka, nominowana do nagrody Złotej Palmy w Cannes, Gdyńska Szkoła Filmowa. Mówcy sesji otwierającej to m.in. dr Janusz Lewandowski, Komisarz Europejski ds. Programowania Finansowego i Budżetu; Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego; Natalia Hatalska, blogerka, wykładowca akademicki. W sesji zamykającej wystąpi m.in. . Joanna Kluzik-Rostkowska Minister Edukacji Narodowej; prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog, Instytut Socjologii UMK w Toruniu i Joanna Szczepkowska, aktorka teatralna i filmowa.

PLIK_NA_FB_KONGRES_POMORSKI_03_2014_OK

Kongres odbędzie się 12 kwietnia br. w godz. 10.00 – 16.00 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Wstęp jest bezpłatny – wystarczy się zarejestrować: http://rejestracja.ibngr.pl/kongresobywatelski/

Pełen program kongresu: http://www.kongresobywatelski.pl/category/vii-pomorski-kongres-obywatelski/program-vii-pomorskiego-kongresu-obywatelskiego

Czytaj także: http://gryf24.pl/2014/04/07/vii-pomorski-kongres-obywatelski-juz-sobote-program-cz-1/

Udostępnij.