12 kwietnia 2014 roku w Gdańsku odbędzie się VII Pomorski Kongres Obywatelski. Po raz trzeci w ramach Kongresu odbędzie się także Pomorskie Forum Organizacji Społecznych. Wśród wyróżnionych zaproszeniem organizacji jest jedno stowarzyszenie ze Słupska: „Będziemy godnie reprezentować nasze miasto” – mówi AKTYWNE POMORZE.

plakat_VII_PKOOrganizowany w Sali Politechniki Gdańskiej Kongres stanowi płaszczyznę wymiany myśli, emocji, informacji i pomysłów między różnymi środowiskami i pokoleniami. Jego celem jest otwarta, pozbawiona uprzedzeń i możliwie empatyczna debata publiczna, oparta na wzajemnym szacunku i dialogu. Kongres ma też za zadanie inspirować i motywować do oddolnych działań obywatelskich. Organizatorem Kongresów Obywatelskich jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

W tym roku odbędzie się VII Pomorski Kongres Obywatelski oraz IX Ogólnopolski Kongres Obywatelski w Warszawie. W Kongresach do tej pory wzięło udział ponad pół tysiąca panelistów – autorytetów różnych dziedzin życia społecznego i gospodarczego z kraju i ze świata.

Hasłem tegorocznego Kongresu jest „Energia Pomorzan – skąd ją czerpać i jak z niej korzystać?”

– Słowo „energia” kojarzy się z witalnością, optymizmem i siłą. O energii będziemy dyskutować podczas VII Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego.  Swoje osiągnięcia zaprezentują także organizacje, które na co dzień zarażają mieszkańców Pomorza dobrą energią – mówi dla portalu Gryf24.pl Magdalena Iwanowska  – specjalistka ds. komunikacji z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową –  Spotkamy się, by rozmawiać zarówno o energii życiowej każdego z nas, jak i energii społecznej, stanowiącej źródło rozwoju naszych wspólnot – ludzi zamieszkujących razem ulicę, dzielnicę czy miejscowość.

Wśród wyróżnionych zaproszeniem organizacji społecznych z Pomorza jest także jedyne stowarzyszenie z Słupska – Stowarzyszenie Użyteczności Publicznej AKTYWNE POMORZE:

– To budujące i bardzo pozytywne, że dostrzegają nas nawet  gdzieś dalej w stolicy regionu – komentuje zaproszenie Katarzyna Odrowska wiceprezeska AKTYWNEGO POMORZA –  Tutaj, na własnym podwórku, często mamy pod górkę, dowodem choćby sprawa WATCH DOCS.  Widać jednak, że nasze działania mają sens i są ważne skoro zostaliśmy zaproszeni na  Kongres. Będziemy godnie reprezentować nasze miasto – podkreśla Odrowska.

Wśród zaproszonych gości Kongresu są m.in.: dr Janusz Lewandowski, Komisarz Europejski ds. Programowania Finansowego i Budżetu, Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej, Natalia Hatalska, blogerka, ekspert ds. komunikacji, dr Maciej Grabowski, Minister Środowiska, prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog, UMK w Toruniu, Joanna Szczepkowska, aktorka teatralna i filmowa, dr Paweł Fortuna, psycholog społeczny, KUL oraz Elżbieta Benkowska, reżyserka, nominowana do nagrody Złotej Palmy w Cannes. Łącznie podczas VII Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego wystąpi niemal stu mówców.

Obrady Kongresu odbędą się w siedmiu sesjach tematycznych:

  • – Ekspansja zagraniczna pomorskich firm – jak to robić?
  • – Dolna Wisła jako dobro wspólne – debata okrągłego stołu
  • – Odnawialne źródła energii – jak je wykorzystywać na Pomorzu?
  • – Edukacja dla rozwoju – jak wyzwalać energię i rozwijać talenty naszych dzieci?
  • – Ulica, dzielnica, miejscowość – lokalna tożsamość jako źródło społecznej energii Pomorzan
  • – Wielokulturowe Pomorze – inspiracje, kompetencje, etosy
  • – Internet – wyzwalacz czy tłumik energii młodego pokolenia? – debata młodych

Opisy sesji znajdują się tutaj.

Udział w kongresie jest bezpłatny.

Więcej informacji: http://www.kongresobywatelski.pl/

https://www.facebook.com/KongresObywatelski

Zaproszone organizacje: Aktywne Pomorze, Architektura Plus, Kaszubski Uniwersytet Ludowy, Kulturnatywa, Loko‑motywa, Magis, Mamy z Morza, Niezależni, Parasol, Projekt Mistrzowie, Pomysłodalnia, Pokolenia, Pozytywne Inicjatywy, Rowerowa Gdynia, Trójmiejska Solniczka.

Przy organizacji imprezy współpracuje także słupskie stowarzyszenie INSPIRACJE.

Udostępnij.