Boczne wejście do słupskiego szpitala. To tu będzie się znajdowało okno życia.

Boczne wejście do słupskiego szpitala. To tu będzie się znajdowało okno życia.

W szpitalu przy ul. Hubalczyków w Słupsku powstanie okno życia. Matki, które nie mogą lub nie chcą opiekować się noworodkiem, będą mogły bez konsekwencji zostawić je i mieć pewność, że dziecko znajdzie fachową opiekę. To jedyne takie miejsce w byłym województwie słupskim.

Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, umożliwiające matkom bezpieczne pozostawienie niemowlęcia. Okno otwierane z zewnątrz jest ogrzewane i wentylowane z odpowiednim miejscem dla noworodka. Po otwarciu uruchamia się dyskretny alarm informujący personel szpitala. Dzieci z okna mogą szybko trafić do adopcji, a w czasie procedury adopcyjnej – dzięki zgodzie sądu na tzw. sprawowanie pieczy – przebywać już w nowej rodzinie, co zapobiega m.in. chorobie sierocej. Okno zycia czyne jest całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Pomysł utworzenia w Słupsku okna życia wyszedł od fundacji Przyjaciele Życia, które znane jest w mieście z organizowania corocznych Marszów dla Życia. Do inicjatywy przychylnie ustosunkowała się dyrekcja słupskiego szpitala. Początkowo okno miało znajdować się w budynku porodówki w Ustce, jednak w związku z tym, że około 90 procent matek rodzących jest ze Słupska, zdecydowano się umieścić je w szpitalu przy ul. Hubalczyków 1.

Jesteśmy w trakcie uzgodnień technicznych tego przedsięwzięcia – mówi Ryszard Stus, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku. – Najprawdopodobniej zlokalizujemy je nie przy głównym wejściu, gdzie całą dobę chodzą ludzie, ale przy bocznym prowadzącym na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Chodzi o to żeby było dyskretnie. Matka, która zdecyduje się zostawić niemowlę, będzie mogła nieobserwowana, z bezpiecznej odległości upewnić się, że ktoś się nim zajął.

Pierwsze okno życia w Polsce w Krakowie. Fot: www.nazaretanki.krakow.pl

Pierwsze okno życia w Polsce w Krakowie. Fot: www.nazaretanki.krakow.pl

Okno życia w słupskim szpitalu ma powstać w najbliższych tygodniach, dyrektor R. Stus mówi, że może być to już nawet w kwietniu. O tym, że jest ono potrzebne nie trzeba nikogo przekonywać. Media co rusz informują o porzuconych noworodkach, z których część niestety umiera.

Pierwsze  okno życia w Polsce otwarto 19 marca 2006 u sióstr nazaretanek w Krakowie. Do lipca 2013 poprzez 51 okien życia przyjęto 64 noworodków. Najbliższe okno życia znajduje się w Koszalinie i Gdańsku.

Udostępnij.