Plaża w Rowach źródło: www.rowy.net.pl

Plaża w Rowach źródło: www.rowy.net.pl

W piątek Urząd Morski w Słupsku podpisał umowę wartą prawie 123 miliony z konsorcjum firm Energopol Szczecin i PBO Słupsk na wykonanie prac projektowych i budowlanych inwestycji pod nazwą „Ochrona brzegów morskich w miejscowościach Łeba, Rowy i Ustka”. Ogólnie inwestycja warta będzie prawie 160 mln złotych.

Podpisanie umów odbyło się w Rowach, które obecnie są najbardziej zagrożone zniszczeniami od strony morza. W uroczystości wzieła udział między innymi Dorota Pyć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz senator Kazimierz Kleina. Prace projektowe i budowlane za 122,6 mln zł wykona konsorcjum firm Energopol Szczecin i Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Sp. z o.o. w Słupsku. Prace mają się zakończyć w połowie 2015 roku.

Prace będą odbywały się na plaży wschodniej w Łebie, plaży wschodniej w Ustce oraz plaży wschodniej i zachodniej w Rowach. Cały projekt opiewa na kwotę ponad 160 mln zł z czego dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi 136 mln zł. Pozostała kwota to wkład własny Skarbu Państwa. Zostaną wykonane inwestycje na łącznej długości blisko 5km. W kwocie 160 mln zł mieści się również nadzór inwestorski, który będzie sprawowany przez wyłonione w przetargu konsorcjum, zakupy specjalistycznego sprzętu – m.in. łodzi z sonarem i sondą do prowadzenia pomiarów na terenie robót, oraz promocja inwestycji.

Niestety część robót odbywać się będzie podczas letniego wypoczynku. Urząd Morski zapewnia jednak że będzie się starał w jak najmniejszym stopniu ograniczyć prace wtedy prace na samej plaży. Najbardziej kłopotliwe dla turystów będzie wbijanie pali ostróg. W morzu natomiast będą budowane progi podwodne i moduły siedliskowe. W Łebie zostanie odbudowana skarpa wydmy, natomiast w Ustce przebudowana opaska brzegowa. Zostanie także sztucznie zasilony piaskiem brzeg morskiego o łącznej kubaturze 784 tyś. m³.

Wybudowane progi podwodne, które powstaną na plażach oprócz walorów ochronnych będą miały również walory rekreacyjne – przede wszystkim dla amatorów nurkowania.

Umocnienie brzegu w Łebie, Rowach i Ustce to kolejna tego typu inwestycja Urzędu Morskiego w Słupsku. W latach 2010-2012 UM przeprowadził odbudowę 3,3 km plaży w Kołobrzegu za 63,8 mln zł. Trwają prace (do czerwca br.) na 8 km odcinku plaży na wschód od portu Darłowo za 75,8 mln zł. Trwają przygotowania aby rozpocząć odbudowę 4,5 km brzegu na osłaniającego Centralny Poligon Sił Powietrznych Ustka – Wicko Morskie. O tej inwestycji pisaliśmy niedawno: http://gryf24.pl/2014/03/11/ruszyly-prace-umocnieniu-brzegu-poligonie-ustce/

Udostępnij.