Transport z kamieniołomu dojeżdża do plaży na poligonie pod Ustką.

Transport z kamieniołomu dojeżdża do plaży na poligonie pod Ustką.

Przetarg na prace ogłoszony przez Urząd Morski w Słupsku na umocnienie brzegu na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Ustka–Wicko Morskie wygrała w czerwcu zeszłego roku notowana na giełdzie Budimex S.A.  Teraz przystąpiła do zasadniczych prac. Budowa to ogromne wyzwanie logistyczne.

Według podpisanej w sierpniu 2013 roku Budimex, który prace na poligonie wycenił na 49,8 mln zł wykona umocnienie brzegu na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych (CPSP) pomiędzy Ustką a Wickiem Morskim. Prace będą polegały na zaprojektowaniu i wykonaniu m.in. wałów przeciwsztormowych o wysokości 5 metrów, które będą zabezpieczać plażę, wydmy i las przed zniszczeniem, oraz wyremontowaniu 18 odcinków istniejących dróg leśnych.  Umocnienie brzegu ma zatrzymać postępującą od kilkunastu lat erozję plaży i wydm na terenie poligonu. Inwestycja obejmie cztery odcinki plaży o łącznej długości 4,5 km, z czego 1,3 km znajduje się na terenie woj. pomorskiego, zaś 3,2 km na terenie woj. zachodniopomorskiego.  Obecnie zakończyły się prace projektowe i przygotowawcze, a Budimex przystąpi do organizacji placu budowy.

Inwestycja jest w 85 proc. dofinansowana z unijnych funduszy pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Prace były konieczne, ponieważ sztormy doprowadziły m.in. do zniszczenia kilku dróg technicznych i asfaltowej szosy na wysokości dowództwa poligonu. Z powodu erozji wydm trzeba było rozebrać jeden z wojskowych budynków, a morze zagrażało także strzelnicy i stanowiskom ogniowym na poligonie.

Jak podawał podczas przetargu zlecający, czyli Urząd Morski, na skutek sztormów w samym tylko roku 2011 z 1 km linii brzegowej poligonu ubyło Z prowadzonych obserwacji wynika, że w 1999 r. na skutek wezbrań sztormowych morza średnie ubytki na plaży wynosiły 270 m sześć. na 1 km linii brzegowej, natomiast w 2011 r. było to już 1500 m3 piasku (10 lat temu było to tylko 270m3 na 1 km linii brzegowej).   Jest to inwestycja typu zaprojektuj-wybuduj – jak wspomnieliśmy do realizacji są cztery odcinki o łącznej długości 4,5 km (na wysokości dowództwa poligonu Wicko Morskie, dwa stanowiska ogniowe oraz strzelnica typu „B”). Do wykonania są także wały przeciwsztormowe w postaci opasek typu lekkiego i ciężkiego oraz sieć dróg technicznych. W ramach inwestycji przewidziane są również zakupy inwestycyjne, dla potrzeb monitoringu trwałości projektu, a w tym: skaner laserowy do pomiarów geodezyjnych, dwie stacje pomiarowe GPS oraz dwa pojazdy – quady.

Inspektorem nadzoru (wyłonionym w przetargu) jest konsorcjum z liderem EKO-INVEST ze Szczecina, oraz z partnerem DEVELOPMENT DESING ze Słupska. Wartość umowy: 1.384.242,00 zł (brutto).  Całość prac z nadzorem i zakupami zamknie się kwotą 78 mln zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec kwietnia 2015 roku.

Budowa to wielka operacja logistyczna – do Słupska już w niedzielę trafił pierwszy pociąg z kamieniem pochodzącym z dolnośląskich kamieniołomów. Do Słupska skład 40 wagonów przyprowadziła lokomotywą ET22 (201Eo 003) firma RAIL POLSKA. Tu dołączono lokomotywę spalinową SM42 -2506 firmy SKPL Cargo. W ten sposób skład dojechał w poniedziałek do Ustki, gdzie odczepiono lokomotywę elektryczną a dalej do Lędowa (na teren Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej) skład poprowadziła lokomotywa SKPL.

W Lędowie skład podzielono na dwie części po 20 wagonów każda i pierwszą przetoczono pozostałością starej linii w kierunku Sławna (obecnie kończącą się ok. 3 km za Modlinkiem rampą czołgową ) – KLIKNIJ I ZOBACZ  . Tu nastąpił rozładunek. We wtorek rano (11.03.2014) rozładowane już wagony przetaczano w kierunku Ustki, skąd przez Słupsk wrócą do kamieniołomów.

Centralny Poligon Sił Powietrznych

Poligon znajdujący się za podusteckim Lędowem ciągnie się aż do Jarosławca. Centralny Poligon Sił Powietrznych istnieje od 1952 r., a pod obecną nazwą od 2004 r. Wojskowy teren zajmuje na lądzie powierzchnię 2704 ha. Przylega do niego ok. 90 tys. ha poligonu morskiego. To unikalny w skali Europy poligon morsko- lądowy.  Na czas manewrów zamykana jest dla ruchu cywilnego wydzielona przestrzeń powietrzna i wodna (co niestety utrudnia np. regularną żeglugę z portu w Ustce). Na poligonie ćwiczone może być ostre strzelania do celów powietrznych i nawodnych, a także mogą się tam szkolić zarówno wojska lądowe, powietrzne, siły specjalne i marynarka.

Udostępnij.