Parlament Europejski

Parlament Europejski

25 maja będziemy wybierać 51 posłów do Parlamentu Europejskiego. Polskę podzielono na 13 okręgów wyborczych. Prezydent podpisał postanowienie w sprawie wyborów do PE, któremu towarzyszy kalendarz wyborczy. Ruszył on w 24 lutego 2014 w momencie opublikowania postanowienia prezydenta w Dzienniku Ustaw. Z tym dniem ruszyła także kampania wyborcza, która trwać będzie do północy w piątek 23 maja. Głosowanie odbędzie się w niedzielę 25 maja w godz. od 7 do 21.

Polska podczas wyborów do PE jest podzielona na 13 wielomandatowych okręgów wyborczych, z których część obejmuje jedno województwo (dotyczy to województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i śląskiego), część to połączone dwa województwa (okręgi obejmujące województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie, małopolskie i świętokrzyskie, dolnośląskie i opolskie oraz lubuskie i zachodniopomorskie), jest też okręg mazowiecki i okręg obejmujący Warszawę oraz osiem powiatów wokół stolicy.

[poll id=”13″]

Terminarz Wyborczy

  • do 5 kwietnia trzeba zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu wyborczego,
  • do 15 kwietnia o północy upłynie termin zgłaszania list kandydatów na europosłów,
  • do 25 kwietnia do publicznej wiadomości zostanie podana informacja o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
  • od 10 maja do 23 maja do północy publiczne media będą emitowały nieodpłatnie audycje wyborcze komitetów,
  • do 15 maja okręgowe komisje wyborcze poinformują o zarejestrowanych listach,
  • do północy w piątek 23 maja cisza wyborcza,
  • 25 maja głosowanie w w godz. od 7 do 21,

W eurowyborach w Polsce mogą głosować obywatele polscy, którzy ukończyli 18 lat, a także pełnoletni obywatele Unii Europejskiej, którzy na stałe mieszkają w Polsce, wpisani do rejestru wyborców.

Zgłaszanie kandydatów i kampania wyborcza

Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje wyborcom oraz partiom politycznym, którym dodatkowo przyznano prawo tworzenia koalicji wyborczych. Czynności wyborcze oraz kampania prowadzone są przez komitety wyborcze. Utworzenie komitetu obarczone jest wymogiem zebrania 1000 podpisów poparcia dla tej inicjatywy. Liczba kandydatów zgłaszanych na listach okręgowych przez komitety musi zawierać się w przedziale pomiędzy pięcioma a dziesięcioma osobami. Kandydować wolno wyłącznie w jednym okręgu i tylko z jednej listy. Rejestracja listy wymaga zebrania 10 000 podpisów poparcia. Kampania rozpoczyna się wraz z ogłoszeniem postanowienia o zarządzeniu wyborów i kończy 24 godziny przed dniem ich rozpoczęcia (tzw. cisza wyborcza). Prowadzi się ją na zasadach określonych w Ordynacji wyborczej do Sejmu i do Senatu. Jej finansowanie jest jawne.

Tak jak w wyborach do Sejmu mandaty zostaną rozdzielone między komitety, które osiągną co najmniej 5 procent poparcia. Głosy oddane na listy w skali kraju będą przeliczane metodą d’Hondta, sprzyjającą dużym ugrupowaniom; dopiero później rozdzielane pomiędzy okręgi w zależności od proporcji głosów oddanych na listę w danym okręgu. W odróżnieniu od wyborów krajowych – okręgi wyborcze nie mają przypisanej określonej liczby mandatów.

Więcej informacji o wyborach do Parlamentu Europejskiego:

Udostępnij.

Komentarze są niedostępne.