fot. archiwum

Rada Miasta jeszcze w pełnej obsadzie / fot. archiwum

Nikt nie chce zostać radnym w miejsce Andrzeja Watemborskiego – kierownika redakcji słupskiej Radia Koszalin. Watemborski zrezygnował w styczniu (http://gryf24.pl/2014/01/14/radny-andrzej-watemborski-rezygnuje-chce/ ), ale trzy następne osoby z listy wyborczej NASZ SŁUPSK z której startował odmówiło przyjęcia mandatu i na stanowisku jest wakat. Łącznie od początku kadencji z mandatu zrezygnowało ośmioro radnych.

Według prawa  w miejsce radnego na opuszczony stołek radnego powinna wejść pani Bożena Hołowienko, która w ostatnich wyborach zajęła drugie miejsce na liście a startowała do Rady Miejskiej z listy NOWY SŁUPSK i z tego samego okręgu wyborczego co Watemborski.  Jednakże na powołanie na radnego trzeba wyrazić zgodę, a pytana przez Biuro RM słupska restauratorka, były najemca restauracji ZAMKOWA czy STAROMIEJSKA, która obecnie prowadzi firmę GASTRONOMIA SŁUPSKA w stołówce byłego MEDYKa przy ul. Poniatowskiego odmówiła przyjęcia mandatu.  Być może wynika to z faktu, iż  Pani Hołowienko dzierżawi nieruchomość od miasta i w związku z tym  może wystąpić prawny konflikt interesów analogiczny do sytuacji szefowej klubu NASZ SŁUPSK, Krystyny Danileckiej Wojewódzkiej. Szefowej klubu  mandat radnej wygasił wojewoda pomorski, następnie tą decyzję podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny, radna Wojewódzka zrezygnowała  dopiero wobec groźby przegranej w naczelnym Sądzie Administracyjnym (pierwsi pisaliśmy o tym tu http://gryf24.pl/2014/02/12/pilne-krystyna-danielecka-wojewodzka-zrezygnowala-mandatu-radnej/) – jej mandat ma najprawdopodobniej przejąć słupski lekarz diabetolog Kazimierz Czyż.

Pozostaje jednak problem z mandatem po Watemborskim.  Jako że pani Hołowienko nie przyjęła mandatu,  kolejny z listy NOWEGO SŁUPSKA  był Zbigniew Bałbatum, pracownik MDK-u. Jednak i on odmówił przyjęcia mandatu, zatem o przyjęcie mandatu biuro rady wystąpiło do trzeciej osoby na liście  Jest nią  Urszula Wyrwa, szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Słupsku – ona także odmówiła, więc przewodniczący Rady Miejskiej wysłał pismo z ofertą  do kolejnej osoby w kolejce, którą jest nią Paweł Lewandowski, który obecnie pełni funkcję wice wójta gminy Damnica. Nie ma jeszcze decyzji, czy pan Lewandowski zgodzi się objąć funkcję radnego, gdyż wiązałoby to się z rezygnacją z funkcji wicewójta.

Do końca kadencji pozostało 8 miesięcy Dieta radnego to ok. 1000 zł na miesiąc. To znaczna kwota za kilka dni pracy w miesiącu, ale za mała by składać rezygnację ze stanowiska wicewójta. Ale jeżeli pan Lewandowski zmienił by stanowisko na Sekretarza Gminy Damnica to może połączyć funkcję w gminie i bycie radnym miejskim w Słupsku. Mieć ciastko i zjeść ciastko. Paweł Lewandowski został by radnym, który otrzymał w wyborach w 2010 roku – 61 głosów. Byłby to już drugi desant z Damnicy na słupski ratusz – z damnickiego Urzędu Gminy, niczym z kuźni kadr wywodzi się też obecna Skarbnik Miasta – Dorota Bałukonis.

Ale jeżeli Paweł Lewandowski odmówi przyjęcia mandatu kolejnymi na liście są: Pani Grażyna Wasilewska (57 głosów), która prowadzi obecnie kwiaciarnie na Wojska Polskiego. Pewnie też nie weźmie mandatu, ponieważ jej działalność jest na mieniu gminy. Kolejnym radnym mógłby zostać ewentualnie Marek Nosewicz (zdobył 54 głosy), były policjant. Po nim jest Danuta Sroka (47 głosów) obecnie dyrektorka biblioteki, też nie może być radną bez odejścia z funkcji zajmowanej w bibliotece.

Pozostaje zastanowić się nad tym, jak konstruowane są listy wyborcze takich grup jak NOWY SŁUPSK, skoro gdy przychodzi do pełnienia funkcji na którą się świadomie kandydowało, nie ma chętnych do jej pełnienia.

Od czasu wyborów w 2010 roku doszło do 8 zmian  składu  Rady Miejskiej. Przypomnijmy  kogo zmienił od początku kadencji:

  • 2010 – Macieja Kobylińskiego (został prezydentem) zastąpił Krzysztof Kido,
  • 2010 – Andrzeja Kaczmarczyka (został wiceprezydentem) zastąpił Leon Szymański;
  • 2011 – Dariusz Szyca rezygnuje, zastępuje go Bernadett Lewicka.
  • 2012 – Karolina Cetera rezygnuje, zastępuje ją Maciej Marszkiewicz;
  • 2012 – Romuald Detmer składa rezygnację, wchodzi Marcin Kobyliński
  • 2013 –  Elżbieta Pardo wyjeżdża z miasta, zastępuje ją Piotr Knut;
  • 2013/14 – Krystyna Danilecka Wojewódzka – wojewoda wygasza mandat, rezygnuje w 2014, zastąpi ją prawdopodobnie diabetolog Kazimierz Czyż
  • 2014 – Andrzej Watemborski składa rezygnację, nie przejmuje mandatu Hołowienko ani Bałbatum, następny w kolejce to Lewandowski.

 

Udostępnij.