Jedno z ostatnich zdjęć pamiątkowych przed myśliwcem Mig-23. Fot. Krzysztof Tomasik.

Jedno z ostatnich zdjęć pamiątkowych przed myśliwcem Mig-23. Dziś wejście na teren, gdzie stoją samoloty jest zakazany. Fot. Krzysztof Tomasik.

Cztery myśliwce pomniki oraz obelisk ku pamięci 19 pilotów, którzy zginęli, wciąż stoją na strzeżonym terenie lotniska w Redzikowie. Nikt nie ma do nich dostępu. Jeśli nie uda się zebrać pieniędzy na ich przeniesienie, mogą zostać bezpowrotnie stracone – alarmują miłośnicy lotnictwa.

redzikowo30

fot. K. Tomasik

Samoloty Lim-5, MiG-19PM, MiG-21PF i MiG-23M, negdyś chluba słupskiego lotnictwa, dziś stoją jako pomniki na terenie strzeżonym byłego pułku i niszczeją. Niestety, nikt nie ma do nich dostępu.

„Nawet dziadkowie nie mogą do nich podejść z wnukami. Niestety, na niekorzyść działa także czas, bo samoloty niszczeją i zaczynają się rozpadać. Poza tym istnieje duża obawa, że wraz z intensyfikacją prac w ramach programu „tarcza antyrakietowa” samoloty-pomniki staną się własnością USA i zostaną bezpowrotnie stracone.” – czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia Przyjaciół 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego skupiającego m.in.byłych pilotów i pracowników dawnej jednostki wojskowej w Redzikowie.

redzikowo29

fot. K. Tomasik

Stowarzyszenie chce je uratować i przeniesieść na teren pobliskiego osiedla. Samoloty miałyby stanąć pomiędzy drogą osiedlową biegnącą wzdłuż bloku 18 i  Aleją 28 SPLM. Byłaby to atrakcja dostępna dla wszystkich oraz piękna pamiątka przypominająca najlepsze lata słupskiego lotnictwa wojskowego.

Aby je przenieść i ustawić potrzebujemy jeszcze około 10 tysięcy złotych – mówi Wacław Łutowicz, wiceprezes stowarzyszenia. – I tak większość prac wykonujemy metodą gospodarczą, sami murujemy, przygotowujemy materiały itp. jednak nie jesteśmy w stanie wykonać wszystkiego, dlatego zwracamy się o pomoc.

redzikowo28

fot. K. Tomasik

Członkowie stowarzyszenia chcieliby, aby samoloty z terenu gdzie niebawem będzie amerykańska tarcza antyrakietowa, zostały przeniesione do czerwca br. Przez wakacje trwałyby prace montażowe i konserwacyjne, aby wszystko było gotowe do września 2014 roku, kiedy mija 62. rocznica utworzenia pułku lotniczego w Redzikowie.

Stowarzyszenie liczy na pomoc lokalnych przedsiębiorców, instytucji, miłośników lotnictwa, a także zwykłych mieszkańców, którym nie jest obojętna lokalna historia.

Darowizny można przekazywać na konto PKO Bank Polski Oddział w Słupsku:

62 1020 4649 0000 7102 0146 3298

Zainteresowani kontaktem ze stowarzyszeniem mogą także dzwonić bezpośrednio do Prezesa Stowarzyszenia – płk dypl. rez. pil. Franciszka Klimczuka – tel. kom. 660 474 344

 

Udostępnij.