Robert Biedroń (w środku) zapowiedział złożenie interpelacji w obronie pociągu Słowiniec.

Robert Biedroń (w środku) zapowiedział złożenie interpelacji w obronie pociągu Słowiniec.

Od 8 marca ograniczeniu ulegnie kursowanie popularnego pociągu Słowiniec łączącego Pomorze Środkowe z Poznaniem. Po radiowym apelu działaczy Aktywnego Pomorza do działania przystąpił prezydent Maciej Kobyliński oraz posłowie ziemi słupskiej: Zbigniew Konwiński z PO i Robert Biedroń z Twojego Ruchu.

O tej skandalicznej decyzji PKP Intercity pisaliśmy jako pierwsi już miesiąc temu kliknij, aby przeczytać

Przypomnijmy: popularny pociąg SŁOWINIEC najpierw jako pociąg pospieszny, a od 2008 roku TLK łączy ł codziennie Słupsk ze stolicą wielkopolski i Wrocławiem oraz Śląskiem. Po kolejnej, marcowej korekcie rozkładu jazdy ma jeździć tylko trzy dni w tygodniu (w poniedziałek, piątek i niedzielę). Według specjalistów to początek końca kursowania tego pociągu i dalsze pogłębienie wykluczenia transportowego mieszkańców Pomorza.

MINISTER MÓWIŁA O WYKLUCZENIU, SAMA WYKLUCZA

Po porannej radiowej audycji na antenie Radia Koszalin na ten temat z udziałem przedstawiciela stowarzyszenia Aktywne Pomorze i Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei zareagował Prezydent Miasta Słupska Maciej Kobyliński, który zapowiedział podjęcie działań na temat pozostawienia pociągu w obecnym kształcie. Prezydent przypomniał, że sama wicepremier Elżbieta Bieńkowska przedstawiała Pomorze Środkowe jako obszar zapóźnienia – wykluczenia komunikacyjnego. Prezydent jest zaskoczony i oburzony takim działaniem minister Bieńkowskiej, która sama obecnie „wyklucza” nasz region.

SORRY, ALE TAKĄ MAMY MINISTER 

Jak się okazało, szybszy był Robert Biedroń, poseł Twojego Ruchu, który zorganizował w poniedziałek pod słupskim dworcem kolejowym konferencje prasową na ten temat. Poseł przedstawił swoje stanowisko i interpelacje poselską, którą złożył do ministry  Bieńkowskiej w sprawie ograniczenia terminów kursowania pociągu.

Poseł mówił o tym że likwidacja pociągów to cios w zwykłych ludzi i dalsza degradacja regionu i wzrost bezrobocia. Podkreślał, iż winę za to ponosi rządząca Platforma Obywatelska która nie radzi sobie z rządzeniem krajem i regionem, a złe decyzje uderzają w zwykłych mieszkańców.

Inny przedstawiciel Twojego Ruchu skomentował sprawę krótki: „SORRY, ALE TAKĄ MAMY MINISTER”
Interpelacja posła do pobrania tu: Kliknij, aby przeczytać i pobrać dokument

Skontaktował się z naszą redakcją także poseł Zbigniew Konwiński, który poinformował, iż pismem z 3 lutego 2014 roku wystąpił do Prezesa „PKP Intercity” S.A. z apelem o nieograniczanie w nowym rozkładzie jazdy kursowania pociągu TLK „Słowiniec” relacji Poznań Główny-Gdynia Główna przez Słupsk.

HISTORIA LUBI SIĘ POWTARZAĆ

Zakłusy, aby zlikwidować połączenia do Słupska powtarzająsię niemal przy każdej zmianie rozkładu jazdy. Od kilku lat w walkę o zachowanie kursów włącza się też lokalna społeczność Słupska. Poniżej film z symbliocznego „pogrzebu”, czyli pożegnania Gwarka (Słupsk – Koszalin – Poznań – Wrocław – Katowice) zorganizowanego przez Centrum Inicjatyw Obywatelskich.

Udostępnij.