A póki co Aquapark już działa jako  w obiekt wielofunkcyjny -  funkcjonuje jako... lodowisko ;-).  Fot. Piotruś Pan/Facebook

A póki co Aquapark już działa jako w obiekt wielofunkcyjny – funkcjonuje jako… lodowisko ;-). Fot. Piotruś Pan/Facebook

„Wzrost kosztów akwaparku to tylko i wyłącznie 17 milionów złotych” – powiedział wiceprezydent Kaczmarczyk przed budżetową sesją Rady Miejskiej Słupska w dniu 29 stycznia 2014 na antenie Radia Słupsk. Czy to prawda? Sprawdzamy!

Trwa prezydencki nacisk na radnych Słupska  by przyznali większe pieniądze na ukończenie Akwaparku. Wiceprezydent Andrzej Kaczmarczyk na antenie Radia Słupsk przekonywał, iż całkowity koszt ukończenia budowy nie przekroczy 17 mln złotych, które zapisano w projekcie budżetu.

Redakcja gryf24.pl ma jednak wątpliwości co do prawdziwości tych słów – okazuje się bowiem, iż cały szereg elementów projektu może być przerzucona na… spółki miejskie, które wykonają je w ramach swoich zadań. A to oznacza, że nie wykonają ich w innych częściach miasta. Obawiamy się, że celem takich zabiegów „odchudzających” było obniżenie ceny w przetargu i ukrycie przed radnymi i mieszkańcami realnych kosztów przyszłego kompleksu.

Portal dotarł do dokumentu (Kliknij, aby zobaczyć) – pisma w którym na TRZY DNI przed rozstrzygnięciem przetargu na dokończenie Aquaparku znacznie odchudzono zakres inwestycji, przerzucając wiele prac na… no właśnie? Na kogo?

NIE BĘDZIE BOISK I DRZEW

W piśmie mówi się  o zmniejszeniu znacznego zakresu rezygnując lub zmieniając wiele  istotnych elementów. W p. 1 pp.1-5 poinformowano o . rezygnacji z placu zabaw (wraz z wyposażeniem, ogrodzeniem i  oświetleniem ), boiska do siatkówki plażowej (wraz z wyposażeniem, ogrodzeniem i  oświetleniem), ścieżek pieszych wraz z oświetleniem, trzech wiat drewnianych  (wraz z ogrodzeniem i  oświetleniem). Duża zmiana to rezygnacja  z nasadzeń drzew i krzewów na obszarze całego aquaparku. Jaka to skala pokazuje projekt zagospodarowania terenu  – wystarczy spojrzeć na rysunek z projektu (kliknij, aby zobaczyć projekt, uwaga duży plik)  aby zorientować się ile set drzew i krzewów nie będzie nasadzonych (a nasadzić je trzeba – bo taki jest zaakceptowany projekt budowlany którego załącznikiem jest plan zagospodarowania terenu i na taki projekt miasto dostanie dofinansowanie).

MIAŁ BYĆ ASFALT, będzie…KOSTKA I ŻWIR

Przy projekcie parku wodnego zakładano stworzenie wokół niego dróg rowerowych dojazdowych do parku wykonanych z czerwonego asfaltu. Miały to być wzorcowe drogi rowerowe (jakich Słupsk jeszcze nie widział- tak zapewniali przedstawiciele ratusza), pierwsze wykonane zgodnie z obowiązującym prawem lokalnym, czyli wywalczonymi przez rowerzystów w uchwale rowerowej Standardami budowy dróg rowerowych. Drogi rowerowe miały być, podobnie jak w innych miastach , wykonane z czerwonego asfaltu. Po zmianach będą wykonane z …niczego lub ze znienawidzonej przez rowerzystów kotki betonowej (p.2.1 i 2).

Ubędzie także lamp, zamiast asfaltu i kostki granitowej przed Aquaparkiem królować będzie kostka betonowa, stająca się powoli symbolem architektonicznego „obciachu”.

– Nie od dziś wiadomo że na kostce jest największe „przebicie” – tłumaczy zmiany pytany przez nas ekspert – Kostka betonowa nie wymaga zaawansowanego sprzętu ani technologii, wystarczy kilku niewykwalifikowanych pracowników i koparko-ładowarka, a cena którą zapłaci zamawiający jest wyższa niż za położony przez profesjonalistów asfalt.

W piśmie o zmianach założono także dopuszczenie innych technologii pokrycia dachu i sposobu mocowania płyt. Wszystkie takie zmiany mają niebagatelny wpływ na koszt – cenę ostateczną w przetargu.

O takie szerokie zmiany wprowadzone w ostatniej chwili zapytaliśmy eksperta zajmującego się przygotowywaniem dokumentacji przetargowych:

– Skala zmian jest bardzo duża – by to dokładnie policzyć trzeba by wszystko porównać z pierwotną dokumentacją przetargową. To niemożliwe na 3 dni przed terminem złożenia dokumentów. W takim przetargu  firmy przez kilka miesięcy analizowały i przygotowywały dokumentację. Zmiana zakresu na 3  dni przed terminem złożenia wniosków w której znacznie  okrojono zakres inwestycji może wyglądać na „prezent” dla jednej z firm. Przecież nikt nie zdąży przez niecałe  3 dni zmienić kosztorysu i przeliczyć wszystkich kosztów na nowo – mówi zapytany przez nas ekspert z dziedziny zamówień publicznych, proszący o anonimowość. .

A CO Z WODĄ DLA AQUAPARKU?

W piśmie potwierdzono również fakt wyłączenia z przetargu robót obejmujących cały zakres zewnętrznych sieci sanitarnych  (p 4 .) obejmujących wodociąg, sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej, przepompownię ścieków, zbiorniki buforowe, retencyjne, studnie wodomierzowe, separatory, śluzy tłuszczu, studnie rewizyjne i wpusty deszczowe. Kto zatem zapłaci za doprowadzenie wody dla Aquaparku? Oczywiście te ukryte koszty sięgające setek tysięcy jeśli nie milionów złotych zostaną po cichu przerzucone na spółkę miejską (Wodociągi). A to oznacza np. dla mieszkańców zalewanych okolic ul. Kossaka że jeszcze przez lata będą musieli czekać na  jakąkolwiek inwestycję ratującą ich domy przed zalewaniem.

A DROGIE DROGI?

To nie koniec ukrywania prawdziwych kosztów ukończenia Aquaparku. Pozostaje przecież głośny temat dróg dojazdowych,  które trzeba będzie wykupić lub przejąć (drogi te powstały na działkach będących włanością p. Jerzego Malka  – ma nastąpić zamiana działek z p. Malkiem, na działki które wg prezydenta – są miastu niepotrzebne), pozostaje  także  zagospodarowanie małej infrastruktury wodnej i szereg innych działań.

Redakcja Gryf24.pl zadaje pytanie –Jak Prezydent ma zamiar finansować wykonanie wszystkich obciętych prac w zakresie projektu Aquaparku?

Dobrze byłoby, gdyby któryś z radnych  zapytał Prezydenta jak miasto zamierza dokończyć całą infrastrukturę dookoła  przyszłego Aquaparku. Bo nawet jeśli prezydent dostanie następne 17 mln, to bez tych prac powstanie Aquapark, ale bez dojazdu i bez…wody.

Obawiamy się bowiem, że tym co zostało wycięte z projektu będą musiały zająć się miejskie spółki i jednostki Wodociągi czy  ZIM, a to oznacza obcięcie i  skromnych środków jakie posiada ZIM na utrzymanie zieleni i remonty bieżące.

 

Udostępnij.