Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Fot. UW Gdańsk

Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Fot. UW Gdańsk

We wtorek 21 stycznia uroczyście otwarto Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku. Operatorzy WCPR  przyjmują wszystkie zgłoszenia na numer alarmowy 112 wykonywane z całego województwa pomorskiego. Każdej doby pracownicy Centrum przyjmują około 3,5 tysiąca zgłoszeń z Pomorza.

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego zatrudnionych jest 46 Operatorów Numeru Alarmowego „112”, którzy są pracownikami  Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Biegle posługują się językami:  duńskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, włoskim oraz francuskim. Centrum Powiadamiania Ratunkowego przyjmuje około 3 500 zgłoszeń telefonicznych na dobę. Średnio,  miesięcznie około 91 000 zgłoszeń z czego 65 procent to telefony fałszywe, które nie powinny trafić do Centrum Powiadamiania Ratunkowego.Numer Alarmowy „112” służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.: pożary, wypadki w ruchu drogowym, wodnym i powietrznym, w przypadku kradzieży, włamania, użycia przemocy i innych nagłych sytuacji zagrażających zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.  Zgłoszenie zostaje następnie przekierowane do pogotowia ratunkowego, policji  bądź straży pożarnej.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego województwa pomorskiego uruchomiono 4 czerwca 2012 roku, w celu  zabezpieczenia mistrzostw Europy w piłce nożnej. Objęło ono swoim zasięgiem wówczas tylko miasto Gdańsk. W marcu 2013 roku rozszerzono zasięg WCPR o Sopot i Gdynię oraz miejscowości powiatu gdańskiego. We wrześniu 2013 roku dołączono kolejne powiaty: wejherowski, pucki, kartuski, lęborski i nowodworski.
W listopadzie 2013 roku przyłączono powiaty sąsiadujące z biegiem Wisły i autostrady A1, to jest: sztumski, kwidzyński, malborski, tczewski i starogardzki.  9 grudnia 2013 roku do obszaru obsługiwanego przez WCPR w Gdańsku dołączyły powiaty: bytowski, słupski, kościerski, człuchowski, chojnicki i miasto Słupsk. Od tego momentu wszystkie połączenia wykonywane na numer alarmowy 112 odbierane są przez operatorów WCPR. W zasięgu Centrum znajduje się w tej chwili około 2 300 000 mieszkańców.  Kierownikiem Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku jest Justyn Kamiński, a jego zastępcą – Michał Styp-Rekowski.
Ogólnoeuropejski numer alarmowy „112” został powołany do życia uchwałą Rady Europy z dnia 29 lipca 1991 roku, a obowiązek ten usankcjonowano postanowieniami Dyrektywy 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 7 marca 2002 roku w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników.

Udostępnij.