tablice_dworzec (1)

Pogarsza się informacja dla pasażerów na słupskim dworcu kolejowym. Nie działają tablice peronowe, nie ma punktu informacji, a teraz zniknął rozkład główny i tablica –wyświetlacz elektroniczny. Informacje o pociągach najłatwiej sprawdzić… we własnym domu. O ile mamy Internet.

Od kilku lat  trwa degradacja systemu informacji pasażerskiej na słupskim dworcu. Od 2008 roku nie działają tzw. „pragotrony” czyli peronowe paletowe tablice informacyjne pokazujące informacje o przyjazdach i odjazdach czy opóźnieniach  pociągów. Od 3 lat nie ma na dworcu także stanowiska informacji o odjazdach pociągów. Degradacja systemu informacji trwa jednak dalej – od wprowadzenia nowego rozkładu w grudniu 2013 nie ma już także dużego, zbiorczego rozkładu umieszczonego nad kasami biletowymi, a  od nowego roku zniknął ostatni bastion aktualnej informacji  –  tablica elektroniczna umieszczona na ścianie holu głównego (była umieszczona nad sklepem RELAY).

– Elektroniczną tablicę zdjęto dlatego, że była przestarzała, a ta tradycyjna po prostu się nie sprawdzała – wyjaśnia w Radiu Koszalin  Paulina Jankowska z biura prasowego PKP.

Prawda jednak jest inna – brak tablic to skutek podziału kolei na spółki. Tablica elektroniczna na dworcu należała do  spółki „PRZEWOZY REGIONALNE” która prowadzi przewozy poc. osobowymi REGIO  tylko w kier. Ustki, Miastka /Szczecinka i Koszalina. Nikt nie płacił  spółce PR za naprawy tablic, a informowały i reklamowały one pociągi innych spółek (SKM, INTER CITY).

Od 2 lat ujednolicono system informacji na kolei – wcześniej każda spółka umieszczała swoje rozkłady jazdy, obecnie należy to do obowiązków administratora torów czyli PLK – wyjaśnia Mariusz Józefowicz z Pomorskiego Stowarzyszenia Transportu Publicznego.  – PLK cały system informacji oparła na plakatowych rozkładach jazdy (identycznych na każdej stacji), ale przy okazji odłączono systemy innych spółek. Słupskie progatrony czyli tablice klapkowe  na peronach należały do spółki TK Telekom, a wyświetlacz na dworcu do spółki PRZEWOZY REGIONALNE. Po reformie obydwa systemy zostały wyłączone. Nie jest to problem tylko Słupska – np. od kilku lat nie działają tablice na zmodernizowanym dworcu w Tczewie – pociesza Józefowicz.

Obecnie na słupskim dworcu nie ma dyżurnych ruchu ani punktu informacji, panie w kasach nie mają informacji np. o opóźnieniach czy skomunikowaniach pociągów. Jedyna aktualna informacja to rozkład jazdy umieszczony w Internecie na stronie http://www.rozklad-pkp.pl. Informacje o aktualnych opóźnieniach możemy sprawdzić wpisując stację „SŁUPSK” w okienko  na stronie: http://infopasazer.intercity.pl/ lub http://www.przewozyregionalne.pl/gps

Niestety, na dworcu słupskim nie ma hot spotu z dostępem do sieci wi-fi, więc informacje o opóźnieniach musimy sprawdzić wcześniej w… domu.

Szansa na zmianę sytuacji z informacją związana jest z planami modernizacji linii 202 – pojawią się wówczas nowoczesne tablice LCD (obecnie takie można spotkać na dworcu w Szczecinie czy Warszawie Centralnej). Musimy się uzbroić w cierpliwość, bo remont rozpocznie się najwcześniej w 2016 roku. (Więcej o tej modernizacji piszemy tutaj)

Udostępnij.