W środę na specjalnej sesji rady miejskiej w Słupsku radni pochylą się nad dwoma uchwałami, dzięki którym można będzie dokończyć słupski akwapark. Dzięki którym znajdzie się w budżecie miasta kolejne 17 milionów na dokończenie budowy Parku Wodnego Trzy Fale. Ale już teraz można być wróżką i przewidzieć że po gorącej dyskusji, po morzu słów wynik będzie niekorzystny dla Prezydenta. I nie chodzi tu bardzo o jakieś merytoryczne argumenty – ale po prostu opozycyjnym radnym się politycznie nie opłaca – dokończyć budowy basenu przed listopadowymi wyborami samorządowymi.

aquapark-w-budowie-4-jesien

Aktualizacja [15.01.2014 13:50] – wynik zgodny z przewidywaniem 15 przeciw, 6 za. Radni odrzucili prośbę prezydenta. Więcej: http://gryf24.pl/2014/01/15/aquapark-niekonczaca-sie-opowiesc/

Ale jak już doświadczyliśmy wiele razy ekipa prezydencka ma głowę pełną pomysłów jak by tu zaszachować radnych i postawić przed stanem gdy muszą jednak się przekonać do prezydenckich pomysłów. Preludium mieliśmy już w ten weekend gdy 1100 mieszkańców Słupska skorzystało z możliwości pospacerowania się po budowanym obiekcie i zobaczenia stanu budowy na własne oczy. Sprytnie podsunięto im listy poparcia budowy, które podpisało 600 osób – i pewnie tymi podpisami na dzisiejszej radzie będą się podpierać ludzie prezydenta.

Prezydent Maciej Kobyliński chce, aby rada miejska zgodziła się na wydanie dodatkowych 17,3 miliona złotych, ponieważ takiej kwoty brakuje do kwoty przetargu – 33,9 mln który złożyła firma Budrem Rybak z Luzina.

Radni zastanowią się nad dwoma projektami uchwał. Pierwszy projekt dotyczy Wieloletniej Prognozy Finansowej, natomiast drugi upoważnień na zaciąganie przez prezydenta zobowiązań finansowych. W przedłożonym radnym projekcie uchwały czytamy, że deficyt miasta na przyszły rok ma wzrosnąć do 54 milionów złotych, który zostanie w całości sfinansowany z emisji obligacji. Od których oczywiście miasto zapłaci odsetki.

Prosto licząc – w budowę włożono już 42,5 mln zł, dodajemy 17,3 mln zł – które miasto ma na dokończenie tej budowy i brakujące 17,3 mln zł da nam 77,1 mln zł za budowę aquaparku. Ale nie zapominajmy o odsetkach od obligacji, ponieważ miasto nie ma na tą budowę żadnych pieniędzy – wszystkie będą pożyczone. Liczy się że całkowite koszty budowy basenu sięgną 120 – 150 mln złotych.

Oczywiście jest pewne że za będzie prezydencki klub lewicy, ale naprzeciw będzie prawdopodobnie zdecydowana większość radnych PiS, Naszego Słupska czy Platformy Obywatelskiej.

Szczerze mówiąc radnym opozycji nie opłaca się – pod względami politycznymi – aby prezydent Kobyliński uroczyście otworzył Park Wodny Trzy Fale w trakcie kampanii wyborczej samorządowej w listopadzie 2014. Z drugiej strony ludzie prezydenta robią wszystko żeby zwalić niepowodzenia na budowie na opozycyjnych radnych miejskich. Jakby patrzeć pod względem politycznym to całkiem możliwe że przez cały okres kampanii wyborczej będziemy informowani o kolejnych odcinkach tasiemca „Moda na Aquapark”.

[poll id=”10″]
Udostępnij.