O tej dymisji jest głośno w mieście. Na sesji Rady Miasta Słupska 27 stycznia miejscy radni będą rozpatrywać projekt uchwały w sprawie wygaszenia  mandatu Andrzeja Watemborskiego – słupskiego radnego i zarazem kierownika słupskiej redakcji Radia Koszalin .

Andrzej Watemborski fot. archiwum

Andrzej Watemborski fot. archiwum

Andrzej Watemborski to znana postać w Słupsku. Prowadzi popularne audycje radiowe DWIE STRONY MEDALU i program lokalny w RADIU SŁUPSK – filii RADIA KOSZALIN. Gdy zdecydował się wystartować na radnego przed 4 laty wzbudziło to spore zamieszanie i obawy czy aktywny dziennikarz może być równocześnie radnym. Kandydował i został radnym z listy Komitetu Wyborczego „Nowy Słupsk” Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej. Radni wybrali pana Andrzeja na stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Miasta.  By uciąć wszelkie spekulacje  wyborach dziennikarz przestał zajmować się w radio tematyką lokalną i samorządową.

Andrzej Watemborski postanowił zrezygnować z funkcji radnego na 10 miesięcy przed następnymi wyborami. Sam tłumaczy w mediach, iż ma zamiar skupić się na pracy zawodowej, której przybędzie w związku z wydłużeniem nadawania programu miejskiego Radia Słupsk.

Jak poinformował nas anonimowo jeden z członków Rady Miasta, być może wywarto presję na niepokornego radnego – dziennikarza przez jego pracodawcę, by wymusić odpowiednie głosowanie zgodne z linią ratusza w nadchodzących ważnych głosowaniach.

Sytuacja łączenia funkcji radnego z pracą dziennikarza nie jest prosta i jednoznaczna. Jeśli to prawda to nie byłby pierwszy raz, gdy ratusz próbuje wpływać na niepokornych dziennikarzy. Z Słupska musiał wyemigrować Michał Kowalski – dziennikarz opisujący w nieprawidłowości w ratuszu i miejskich spółkach. Nie było tu dla niego miejsca. – mówi Piotr Rachwalski ze Stowarzyszenia AKTYWNE POMORZE, zajmującego się prawami człowieka i wolnością słowa.  – Na głosowaniu w sprawie Aquaparku można spodziewać się cudów. To nie Białoruś  – to smutna rzeczywistość.

Potwierdza to zapytany przez nasz portal wspomniany Michał Kowalski:

– Za moich czasów były nieustające naciski na redakcje w których pracowałem, łącznie z rozpowszechnianiem przez pracowników ratusza informacji o mojej sytuacji prywatnej czy rodzinnej, po każdym tekście były pseudo sprostowania i polemiki, wytoczono mi sprawy sądowe. Mieszkając we Wrocławiu nie mam już tych emocji – ale nie tęsknię za słupską władzą – mówi Michał Kowalski, były dziennikarz, obecnie prawnik mieszkający we Wrocławiu.

Następna osoba która powinna wejść z listy  w miejsce odwołanego radnego Watemborskiego  to Bożena Hołowienko – słupska restauratorka, były najemca restauracji ZAKOWA czy STAROMIEJSKA. Obecnie prowadzi firmę GASTRONOMIA SŁUPSKA w stołówce byłego MEDYKa przy ul. Poniatowskiego. Jednak jako że Pani Hołowienko dzierżawi nieruchomość od miasta,  może wystąpić prawny konflikt interesów analogiczny do sytuacji szefowej klubu NASZ SŁUPSK, Krystyny Danileckiej Wojewódzkiej, której mandat wygasił wojewoda pomorski. Tą decyzję podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny, jednak radna Wojewódzka nie zrezygnowała i odwołała się do NSA, gdzie prawdopodobnie decyzja nie zapadnie przed końcem kadencji, co pozwoli jej utrzymać się na stanowisku, mimo iż jej mandat jest wygaszony.

Jeśli  pani Hołowienko nie przyjęłaby mandatu, to kolejny z listy będzie Zbigniew Bałbatum, pracownik MDK-u.

Byłaby to kolejna zmiana składu w RM od jej wyborów. Przypomnijmy więc kogo zmienił od początku kadencji:

  • 2010 – Macieja Kobylińskiego (został prezydentem) zastąpił Krzysztof Kido,
  • 2010 – Andrzeja Kaczmarczyka (został wiceprezydentem) zastąpił Leon Szymański;
  • 2011 – Dariusz Szyca rezygnuje, zastępuje go Bernadett Lewicka.
  • 2012 – Karolina Cetera rezygnuje, zastępuje ją Maciej Marszkiewicz;
  • 2012 – Romuald Detmer składa rezygnację, wchodzi Marcin Kobyliński
  • 2013 – Krystyna Danilecka Wojewódzka – wojewoda wygasza mandat (odwołuje się)
  • 2013 –  Elżbieta Pardo wyjeżdża z miasta, zastępuje ją Piotr Knut;
  • 2014 – Andrzej Watemborski składa rezygnację, wchodzi Hołowienko lub Bałbatum.
Udostępnij.