Zakończono nabór wniosków na dofinansowanie w ramach dofinansowania w ramach programów regionalnych w ramach tzw. osi priorytetowej 10 – w ramach działania 10.2.2 . działanie to obejmuje środki na przygotowanie projektów (dokumentację) , które następnie są realizowane w przyszłych latach z pieniędzy UE.

euro pieniadze

Na podstawie tej listy widać jakich inwestycji możemy się spodziewać w regionie w przyszłych latach. I jak Słupsk – wg mieszkańców dyskryminowany przez rozdający pieniądze Urząd Marszałkowski – wygląda na reszty Pomorza.

Wg listy najbliższa nam przebudowa drogi wojewódzkiej w najbliższych latach to remont odcinka DW nr 209 pomiędzy Suchorzem a Bytowem (p.9) oraz lęborski odcinek drogi wojewódzkiej nr 212 między Osowem Lęborskiem a Unichowem i pomiędzy Lipnicą i Konarzynkami (p. 10 i 12). Dla Słupszczan istotniejsza jest informacja o planach przebudowy drogi wojewódzkiej nr 211 pomiędzy czarną Dąbrówką a Kartuzami – to popularny skrót dla słupszczan jadących do Gdańska (p.18).

Poza tym w branży turystycznej można się spodziewać realizacji projektu budowy międzynarodowej drogi rowerowej R-10 przebiegającej przez Słupsk i Ustkę. W tym temacie planowane jest wykonanie  jest studium wykonalności. Podobne studium obejmie słupskie szlaki kajakowe (p.3i 4).

Jednak największa planowana inwestycja  (i jedyna dotycząca bezpośrednio  Słupska) może odbyć się na torach – przygotowywany jest projekt rewitalizacji i modernizacji linii kolejowej 405 na odcinku Ustka – Słupsk – Szczecinek wraz z przebudową układu torowego na stacjach w Ustce i Słupsku (p. 6 – wartość 1 851 150 zł).  Na inwestycje kolejowe być może załapie się także Lębork – planowana jest elektryfikacja linii Lębork – Łeba (p.7).

I to wszystko co może nas czekać w najbliższych latach z inwestycji infrastrukturalnych w rejonie słupskim finansowanych  ze środków UE w ramach programów regionalnych.

Poproszony o komentarz do listy wniosków ekspert związany z Urzędem Marszałkowskim konstatuje: „Słupsk nie składa wniosków to i nie wygrywa konkursów. To jak w starym dowcipie o totolotku, gdy proszony o wygraną Bóg w końcu mówi: „daj mi szansę – wypełnij kupon i zagraj”.

Lista projektów do pobrania pod adresem:

http://dpr.pomorskie.eu/res/dpr/dokumenty/nabory/zlozone_wnioski/formularz_3a_lista_z_o_onych_wniosk_w___7_10_2013_10.2.2_1.pdf

Udostępnij.