Widać już wstępnie jak wyglądać będzie kompleks sklepu BIEDRONKA na terenie słupskiego starego browaru przy ul. Kaszubskiej/Kościuszki. Obiekty marketu i jego zaplecza wbrew zapowiedziom złożonym przez przedstawicieli koncernu JERONIMO MARTINS nie komponują się z pozostawioną ścianą starej wozowni. Do prostokątnych  elewacji doklejono trójkątne dachy marketu i zaplecza.

To się zupełnie nie komponuje, to są jakieś kpiny” – mówi Katarzyna Odrowska ze Stowarzyszenia AKTYWNE POMORZE, organizatora wrześniowego protestu.

Biedronka "wkomponowana" w otoczenie Browaru

Biedronka „wkomponowana” w otoczenie Browaru

Właściciele Biedronki przekonywali po proteście, że zdają sobie sprawę, iż mieszkańcy gminy w różny sposób oceniają pomysł zlokalizowania sklepu w zabytkowym browarze. Jednak – jak twierdzili – obok osób mających wątpliwości związane z taką lokalizacją sklepu, są też osoby, które czekają na placówkę handlową w tej lokalizacji oraz chcą korzystać w przyszłości z oferty portugalskiej sieci.

Przypomnijmy, iż w sprawie lokalizacji sklepów w Słupsku po proteście Stowarzyszenia AKTYWNE POMORZE głos  zabrał właściciel sieci Biedronka, portugalska firma Jeronimo Martins Polska: „(…) poszukując nieruchomości na potrzeby naszej sieci, przystępujemy do rozmów z właścicielem lub do przetargu na wynajem obiektu, który już wcześniej trafił na rynek nieruchomości na podstawie decyzji właściciela. Tak również było w przypadku lokalizacji na terenie Starego Browaru w Słupsku. Budowa sklepu Biedronka w tym miejscu jest planowana w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami, w tym z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego oraz wydanym przez lokalne władze pozwoleniem na budowę.

Koncern JMD zapewniał, że Biedronka nie powstanie w głównym, zabytkowym budynku browaru, a powstający dyskont  zostanie  wybudowany na miejscu dawnej wozowni, która znajdowała się w bardzo złym stanie technicznym, i po zakwalifikowaniu do rozbiórki została wyburzona. Jej pozostałością jest zabytkowa ściana elewacyjna, która zgodnie z ustaleniami z konserwatorem zabytków zostanie zabezpieczona i odnowiona. Również elewacja budynku ma nawiązywać do zabytkowych pozostałości.

Chcielibyśmy zapewnić, że uważnie wsłuchujemy się w głosy dotyczące kwestii lokalizacji placówki Biedronka na terenie byłego Starego Browaru w Słupsku i jesteśmy otwarci na rozmowy z mieszkańcami, a także władzami miasta nt. warunków adaptacji naszego sklepu na wskazanym terenie ” – mówili przedstawiciele sieci Biedronka.

Jak widać, protesty ucichły a budowana Biedronka raczej nie komponuje się z pozostawioną elewacją wozowni.

Udostępnij.