W porcie w Ustce budowana jest nowa kładka łącząca cześć wschodnią z zachodnią. Chociaż ze wstępnych planów kładka miała już być dostępna we wrześniu 2013, jeszcze nie jest gotowa. Po wybudowaniu będziemy mogli przejść ponad 50 metrową kładką za ponad 4,4 mln złotych, z których miasto zapłaci tylko 600 tys. zł, reszta bowiem pochodzi z Europejskiego Funduszu Rybackiego. Wykonawcą kładki jest ustecka firma Hydro – Naval.  Jest jednak mały problem – kładka będzie działała tylko w sezonie…

źródło: UM Ustka

Wizualizacja kładki przez port w Ustce – źródło: UM Ustka

Bo do obsługi potrzebni są ludzie i będzie to kosztować. Według opinii Marka Kurowskiego – Naczelnika Wydziału Inwestycji, Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska w usteckim magistracie – nie ma potrzeby funkcjonowania kładki w zimie. Jest jeszcze jeden problem ponieważ wg wyliczeń Urzędu Morskiego nowowybudowana kładka ma małą dzielność morską i wytrzymuje wiatr tylko do 5 stopni Beauforta. Co  może spowodować że np. przez 200 dni w roku nie będzie można korzystać z tej przeprawy. Czyżby błędne założenia projektu i niedostosowanie do realiów klimatu.

[poll id=”6″]

W Darłówku jest przeprawa przez port, wybudowana dawno temu i może nie jest piękna i wyjątkowa – spełnia swoje zadanie w 100% i nie ma przy niej problemu z wiatrem.

Fragmenty z październikowej Sesji Rady Miasta dotyczące kładki w Ustce:
[youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=OP6sY-4OSXo” width=”560″ height=”315″]

Obsługą kładki będzie zajmowała się spółka Zarządu Portu Morskiego w Ustce Sp. z o.o. i to ona będzie finansowała pracowników do tej inwestycji.

Tyle się mówi o przedłużeniu sezonu czy o rozwoju zachodniej strony Ustki – a tu wychodzi małomiasteczkowe oszczędzanie na wizerunku tej miejscowości. Czy ustecka kładka będzie jednym z „unijnych baboli” zbudowanych tylko dlatego że dostaliśmy na to kasę z Unii Europejskiej, pewnie czas pokaże. Z wizerunkowego punktu widzenia, nawet jeżeli kładką w zimie miało by się przespacerować kilkunastu turystów – warto zadbać żeby mogli oni to zrobić. Ponieważ nie ma co liczyć że zapamiętają Ustkę jako miasto nowoczesne i przyjazne turystom.

Udostępnij.