Polscy rybacy są zaniepokojeni stanem dorsza na Bałtyku

Polscy rybacy są zaniepokojeni stanem dorsza na Bałtyku

Armatorzy kutrów uważają, że na Bałtyku trwa katastrofa ekologiczna polegająca na masowym wymieraniu dorsza. Dowodem mają być że w żołądkach wyławianych chudych ryb nie znajduje się ich właściwego pożywienia czyli szprotów i śledzi. Powodem mają być nadmierne, wieloletnie i niekontrolowane połowy paszowe, które dotychczas były wspierane przez unijną politykę. Zdaniem rybaków ekosystem Bałtyku jest kompletnie zniszczony poprzez niekontrolowane połowy, których efektem jest całkowite zagłodzenie populacji dorsza. Według rybaków o procesie tym od wielu lat wiedziała Komisja Europejska i jej instytucje doradcze, a mimo to nie podjęto działań.

Rybacy spotkali się dzisiaj w Ustce, aby opracować plan działania ratującego bałtyckiego dorsza. Zapowiadają radykalne metody w walce z unijnymi przepisami, na całym wybrzeżu rozpoczną się strajki i blokady portów morskich. Może to spowodować paraliż ruchu morskiego w całym kraju.

Polscy rybacy skierowali już do Parlamentu Europejskiego apel w sprawie sytuacji dorsza. Dokument, który trafił także do Komisji Europejskiej oraz Międzynarodowej Rady Badań Morza podpisany został przez kilkuset armatorów, rybaków i organizacje ekologiczne.

źródło: http://www.radio.koszalin.pl/pl/artykul/ginie-baltycki-dorsz-twierdza-rybacy.4458.html
źródło: http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20131016/USTKA/131019718

Udostępnij.