Minister Nowak powołał oficera rowerowego dla całej Polski. Fot. sxc.hu

Minister Nowak powołał oficera rowerowego dla całej Polski. Fot. sxc.hu

Rowerzyści w Polsce mają już swojego pełnomocnika. Został nim Łukasz Puchalski, dotychczasowy oficer rowerowy Warszawy. Powołał go Sławomir Nowak, minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, który zapowiada jednocześnie wprowadzenie zmian ułatwiających życie rowerzystom.

Rowerowy pełnomocnik Warszawy będzie również pełnomocnikiem na cały kraj. Łukasz Puchalski pracownik Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, który do tej pory doradzał w sprawach rowerowych prezydent stolicy Hannie Gronkiewicz-Waltz. Minister Nowak mówił, że celem jego resortu, którego pracownikiem będzie teraz Puchalski, jest stworzenie zrównoważonej infrastruktury drogowej – ze zgodną współpracą kierowców samochodów, pieszych i rowerzystów.

Łukasz Puchalski już zapowiedział kilka zmian, którymi chce zainteresować ministra. Chodzi między innymi o wydzielenie śluz rowerowych – miejsc, na których rowerzyści mają się mieścić przed skrzyżowaniami. Oprócz tego proponuje on możliwość jazdy rowerem pod prąd w strefach zamieszkania i ulicach z ograniczeniem prędkości do 30 kilometrów na godzinę, proponuje światła drogowe ze specjalną sygnalizacją dla rowerzystów, by mogli opuścić skrzyżowanie wcześniej niż kierowcy aut.
Nowe zapisy będą wymagały zmian kilku obowiązujących dotąd rozporządzeń.
Niektóre zmiany nowego oficera rowerowego kraju proponowane do wdrożenia w Polsce od jakiegoś czasu obowiązują już w Słupsku, to m.in. śluzy rowerowe, umożliwienie rowerzystom jazdy pod prąd na niektórych ulicach o ograniczonej prędkości do 30 kilometrów na godzinę.
Udostępnij.