Samolot transportowy AN 28 ryza będzie jedną z atrakcji pikniku lotniczego  Siemirowicach pod Lęborkiem Fot. www.bl.mw.mil.pl

Samolot transportowy AN 28 Bryza będzie jedną z atrakcji pikniku lotniczego Siemirowicach pod Lęborkiem Fot. www.bl.mw.mil.pl

Zawody na celność zrzutu tratwy ratunkowej, dynamiczny pokaz pilotażu śmigłowców, wystawa samolotów, śmigłowców oraz specjalistycznego wyposażenia jednostki to główne atrakcje dnia otwartego 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Pokazy odbędą się w sobotę, 5 października. Brama lotniska Marynarki Wojennej będzie otwarta dla wszystkich chętnych w godzinach od 9.00 do 14.00.

Od zawodów na celność zrzutu imitatora tratwy ratunkowej z samolotów patrolowych Bryza rozpoczną się pokazy podczas dnia otwartego lotniska Marynarki Wojennej w Siemirowicach koło Lęborka. Taki manewr wykonuje się podczas akcji ratowniczej na morzu, kiedy załoga samolotu, po wykryciu rozbitków zrzuca im tratwę ratunkową. Zawody są doskonałą okazją do zaprezentowania precyzyjnego pilotażu, niezbędnego do prawidłowego wykonania zrzutu tratwy ratunkowej w realnych warunkach. Zrzut wykonywany jest przy prędkości około 200 km/h z wysokości 100 metrów. Podczas tego manewru załoga musi uwzględnić kierunek i siłę wiatru oraz prędkość postępową opadania. Tratwa ważąca około 60 kg powinna znaleźć się w odległości do 50 metrów od rozbitka.

W pokazie pilotażu zaprezentują się również załogi śmigłowca zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ z Grupy Lotniczej Darłowo, śmigłowca pokładowego SH-2G z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego oraz pary samolotów Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Na zakończenie pokazu dynamicznego grupa ratownictwa lotniskowego przeprowadzi symulowaną operację gaszenia pożaru samolotu Bryza oraz ewakuacji jego załogi.

Na płycie lotniska dostępna będzie wystawa samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego oraz uzbrojenia. Swoje wyposażenie zaprezentuje również stacjonujący w Siemirowicach Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy.

Brama główna lotniska będzie otwarta dla zwiedzających w godzinach od 9.00 do 14.00. Początek pokazów w powietrzu zaplanowano na godzinę 10.30. W okolicy bramy głównej będą zorganizowane parkingi (Uwaga! Ilość miejsc postojowych jest ograniczona). Spod bramy jednostki na płytę lotniska będzie można dojechać bezpłatnym autobusem. Na terenie lotniska nie będą dostępne punkty gastronomiczne.

44. Baza Lotnictwa Morskiego powstała 1 stycznia 2011 roku po przeformowaniu 44. Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej i włączeniu w jej struktury 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej oraz 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej. W jej skład wchodzi Grupa Lotnicza Siemirowice wyposażona w samoloty patrolowo – rozpoznawcze An-28B1R i An-28B1RM Bis, samoloty monitoringu ekologicznego An-28E oraz Grupa Lotnicza Darłowo wyposażona w śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, śmigłowce ratownicze Mi-14PŁ/R i W-3RM „Anakonda” oraz śmigłowce Mi-2. Do głównych zadań bazy należy rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom, poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych, zabezpieczenie ratownicze polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na morzu oraz monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej na Bałtyku.

 

Udostępnij.