Czy dzięki kibicom Lechii Gdańsk uda się zalegalizować race na stadionach? Fot. sxc.hu

Czy dzięki kibicom Lechii Gdańsk uda się zalegalizować race na stadionach? Fot. sxc.hu

Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski spotkał się z kibicami ze Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy” oraz wiceprezydentem Gdańska Andrzejem Bojanowskim. Tematem spotkania była możliwość legalnego wykorzystywania rac podczas meczów piłkarskich organizowanych na stadionie PGE Arena.

[poll id=”4″]

Uczestnicy spotkania wyrazili zainteresowanie inicjatywą podjętą przez miasto Gdańsk i wojewodę pomorskiego. Przypomnijmy, że wojewoda Ryszard Stachurski zlecił opracowanie ekspertyz prawnych, które odpowiedziałyby na pytanie, czy organizator imprezy masowej może realizować pokaz pirotechniczny podczas imprez. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość odpalania rac podczas meczów piłki nożnej.

W najbliższych dniach do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego trafić mają opinie w tej sprawie wydane przez: Komendę Wojewódzkiej Policji, Komendę Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, miasto Gdańsk oraz Wojewodę Pomorskiego.

Przedstawiciele kibiców podziękowali za inicjatywę. Wojewoda, jak i „Lwy Północy” podkreślali, że podejmowane w Gdańsku działania muszą się opierać na obustronnym zaufaniu. Reprezentanci kibiców zdają sobie sprawę, że działania, które umożliwiłyby legalne stosowanie pirotechniki przez organizatora imprezy masowej wymaga czasu i przekonania wielu osób oraz instytucji. Przekonywaniu temu nie służą doniesienia o incydentach z udziałem kibiców, które zdarzają się na polskich stadionach.

Podkreślano, że gdyby udało się  wypracować, jak to określono, „Model Gdański”, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyjęte zasady mogłyby zacząć obowiązywać również na innych stadionach.

Ustalono, że wojewoda oraz władze Gdańska podejmą się rozmów na szczeblu administracyjnym, natomiast przedstawiciele kibiców, wraz z klubem, prowadzić będą dialog z PZPN oraz Ekstraklasą SA. Wojewoda zaznaczył jednak wyraźnie, że nadal będzie konsekwentny w kwestiach nielegalnego stosowania pirotechniki przez uczestników imprezy masowej. Prowadzone obecnie rozmowy i realizowane działania mają na celu wypracowanie modelu, który pozwoli organizatorowi imprezy masowej w sposób legalny organizować pokazy pirotechniczne podczas meczów.

Niektórzy kibice ze Słupska zakaz stosowania rac na stadionach uważają za swoiste kuriozum, zwracają uwagę, że podczas, gdy kibice piłki nożnej mają zakaz odpasania rac na otwartych stadionach, kibice koszykówki mogą to robić w obiektach zamkniętych jakimi są hale sportowe.

 

Udostępnij.