Stowarzyszenie Aktywne Pomorze zbiera podpisy pod projektem uchwały obywatelskiej, aby zmienić nazwę i herb Słupska.

Stowarzyszenie Aktywne Pomorze zbiera podpisy pod projektem uchwały obywatelskiej, aby zmienić nazwę i herb Słupska. Fot. facebook.pl

Stowarzyszenie Aktywne Pomorze zapowiada zbiórkę podpisów pod projektem uchwały obywatelskiej, która ma zmienić nazwę miasta i jego herb. Słupsk miałby się nazywać Biedronkowo, a w herbie zamiast Gryfa miałaby widnieć Biedronka. Ta niecodzienna inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców i władz na politykę przestrzenną miasta.

Stowarzyszeniu potrzebnych jest co najmniej 400 podpisów, aby jego inicjatywa w formie projektu uchwały została rozpatrzona na sesji rady miejskiej w Słupsku. Członkowie Aktywnego Pomorza zapowiadają zbieranie podpisów m.in. na ulicach miasta, głównie w centrum.

Jak sami twierdzą, nie liczą na to, że zmieni się nazwa i herb Słupska, ale chcą doprowadzić do rozpoczęcia debaty dotyczącej planowania przestrzennego w mieście. Nie zgadzają się bowiem na degradację ważnych dla Słupska miejsc, poprzez wprowadzanie do nich dyskontów spożywczych. Chodzi na przykład o dawne kino Milenium, czy Stary Browar, gdzie znajdują się lub powstaną dyskonty. Sama Biedronka jest tylko symbolem i nie są przeciwni tej sieci sklepów, ale niszczeniu wspomnianych miejsc.

Dwa tygodnie temu Aktywne Pomorza zorganizowało w mieście happening  formie marszu pożegnalnego, podczas którego kondukt żałobny przeszedł ze Starego Rynku pod Stary Browar, gdzie powstanie kolejna Biedronka. Tam złożono wieniec i odegrano marsz żałobny.

Ich zdaniem takie miejsca powinny służyć mieszkańcom.

Petycja do pobrania. biedronkowo_petycja 

Wypełnioną listę można składać  w siedzibie Centrum Inicjatyw Obywatelskich przy al. Sienkiewicza 19 (II piętro) w Słupsku.

 

Udostępnij.