Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego fot. SOK

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego fot. SOK

Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku to impreza, która na stała wpisała się w kalendarz wydarzeń w naszym mieście. Dlatego z radością pragniemy zaprosić na 11. już Dni Kultury Żydowskiej, które rozpoczną się w czwartek 3 października, a potrwają aż do soboty 5. W trakcie trzydniowych spotkań możemy liczyć na wrażenia filmowe, fotograficzne, literackie, muzyczne i oczywiście… kulinarne.

11dkzProgram 11. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku

3 października
godz. 18:00 – Teatr Rondo
Otwarcie wystawy fotografii Tadeusza Rolke i Chrisa Niedenthala „Sąsiadka”

„Sąsiadka” wystawa dwóch polskich fotografów Tadeusza Rolke i Chrisa Niedenthala nie jest łatwa do zdefiniowania. Autorom udało się stworzyć dzieło w równym stopniu unikalne, co nowatorskie. Pierwszy pokaz wystawy miał miejsce w 2001 roku w ZACHĘCIE w Warszawie, w 60-tą rocznicę spalenia w stodole w Jedwabnem ludności żydowskiej przez sąsiadów pod okiem Niemców. (…)

Bohaterką wystawy jest kilkunastoletnia dziewczynka, którą fotografowie niejako „przyłapali” na codziennej krzątaninie w swojskim otoczeniu i bukolicznym krajobrazie. Tą dziewczynką jest Wietnamka. Na większości fotografii jawi się jako autentyczna postać z sąsiedztwa. Jednak w końcowych obrazach wystawy znika, zostają po niej tylko zgliszcza i cienie.

Miejsce nie ma szczególnego znaczenia dla twórczości, jednak w przypadku tej wystawy jest szalenie istotne. Przestrzeń w której rozgrywa się ta opowieść to są sztetl, czyli żydowskie miasteczka w Polsce i na Ukrainie tuż przed Holocaustem. Doskonałe kompozycje czarno białych zdjęć wiodą widza ku przeszłości jeszcze tej nieodległej, jeszcze dotykalnej, w dodatku nie łatwej, bo dotyczącej losów Polaków, Żydów i Ukraińców.  Projekt skupia się na problemie „obcego w naszym otoczeniu”.

Wystawa „Sąsiadka” będąc istotnym wkładem Tadeusza Rolke i Chrisa Niedenthala w debatę na temat stosunku postaw szowinistycznych wobec mniejszości etnicznych i religijnych, wiąże dwa pojęcia: sąsiedztwa i tolerancji. Antysemityzm, ksenofobie i uprzedzenia rasowe nie zniknęły wraz z zakończeniem II wojny światowej. Te postawy trwają nadal, przybrały tylko inną formę. W tym sensie ta wystawa jest formą przestrogi na dziś. (…)

Forma wystawy – jej dokumentalny i metaforyczny charakter – nadaje jej pewien uniwersalizm znaczeń i sprawia, że jest tak samo zrozumiała na Kresach, jak i na Pomorzu. (…) Pomorze było świadkiem największej migracji ludności w czasach nowożytnych. W ciągu zaledwie dwóch dziesięcioleci w trakcie i po II wojnie światowej doszło tu do przesiedleń, liczonych w milionach ludzi. Już w mrocznych latach powojennych mniejszości na „Nowych Terytoriach Polski” stały się przedmiotem politycznej opresji. (…) Pomorze to ciągle pogranicze i tygiel etniczny, gdzie pojęcie sąsiedztwa nabiera szczególnego znaczenia.
Stan świadomości mieszkańców Polski, jak idzie o sąsiedztwo, wielokulturowość i wielonarodowość, ciągle czeka na wsparcie. Któż lepiej jak nie perswazja sztuki i artyści mogą przyjść jej z pomocą?

Zdzisław Pacholski (komisarz wystawy)

(Wstęp wolny)

4 października
godz. 17:00 – Teatr Rondo
Promocja książki “Żyd Wróg odwieczny? Antysemityzm w Polsce i jego źródła” dr Aliny Całej, spotkanie z autorką.

Książka Aliny Całej daleko wykracza poza dotychczasowe prace o polskim antysemityzmie. Autorka postawiła sobie za zadanie nie tylko – jak zwykle to bywa – bardziej lub mniej szczegółowy opis wszelkich działań, wypowiedzi i opinii niechętnych lub wrogich Żydom, ale też wyjaśnienie początków (może nawet należałoby napisać: prapoczątków) niechęci do społeczności żydowskiej.
(Wstęp wolny)

godz. 18:00 – Kino Rejs – Sala Tango
Pokazy pofestiwalowe 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy
lista filmów wraz z opisami
(Wstęp wolny)

godz. 18:00 – Kino Rejs
„Wypełnić pustkę” – scenariusz i reżyseria: Rama Burshtein

„Wypełnić pustkę” to fascynujący obrazu chasydzkiej społeczności widzianej oczami młodej kobiety, która musi wybierać pomiędzy pragnieniem serca a rodzinną powinnością. Historia niczym z powieści Jane Austen – ale osadzona w realiach ortodoksyjnych Żydów z Tel Avivu, w świecie sztywnych reguł i wielowiekowej tradycji.

(Bilety: normalny: 15 zł, ulgowy 12 zł)

godz. 18:30 – Teatr Rondo
“Pachnące rodzynkami” warsztaty kuchni żydowskiej prowadzone przez Joannę Katarzyńska
(Wstęp wolny)

5 października
godz. 18:00 – Kino Rejs – Sala Tango
Pokazy pofestiwalowe 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy
lista filmów wraz z opisami
(Wstęp wolny)

godz. 18:00 – Kino Rejs
„Wypełnić pustkę” – scenariusz i reżyseria: Rama Burshtein
(Bilety: normalny: 15 zł, ulgowy 12 zł)

godz. 19:00– Teatr Rondo
Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego

Orkiestrę tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, które to instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała kilka lat temu w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzykantów. Ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów.

Program „Ejbike mame” odwołuje się do bogatej tradycji muzycznej teatru jidysz początku XX wieku. Składały się na nią pieśni w języku jidysz, brzmiące tak samo w kawiarniach i teatrzykach w Warszawie, Wilnie, Paryżu, Buenos Aires i Nowym Jorku.

(Bilety: 20 zł normalny, 10 zł ulgowy)

Organizatorami 11. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku są: Słupski Ośrodek Kultury – Teatr Rondo, Stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny oraz Młodzieżowe Centrum Kultury. Zadanie zostało zrealizowane dzięki pomocy finansowej Województwa Pomorskiego, Miasta Słupsk oraz sponsorów prywatnych.

Udostępnij.